Chóralne Trio: Domino Cantes, Srebrne Głosy i Cafe Latte na Festiwalu Singing Brussels’2018

Bruksela, śpiewająca stolica Belgii – to festiwal, którego kolejne wydanie pod tytułem „Głosy zmiany” (ang. „The Voices of Change”) rozpoczęło się 21 października 2017 r. serią warsztatów prowadzonych już po raz czwarty przez charyzmatycznego Paula Smitha, lidera brytyjskiej grupy wokalnej Voces8. Więcej na temat festiwalu pod tym linkiem.

Pamiętając niezwykle udane wydarzenie w roku 2016, Domino Cantes wziął udział w kolejnej odsłonie festiwalu. Oprócz uczestnictwa w warsztatach i uroczystym koncercie finałowym niektórych koleżanek i kolegów, cały nasz chór został zaproszony, do zaprezentowania (wraz z dwoma innymi chórami) 40-minutowego muzycznego programu (w tym z jednym utworem związanym z tytułem festiwalu) w programie towarzyszącym jego finałowi w dniu 6 maja 2018. Nasz wspólny występ odbył się w pięknej Rotonde Bertouille w brukselskim Pałacu Sztuk Pięknych – BOZAR.

Jednym z koncertujących z nami zespołów była grupa wokalna Srebrne Głosy z Winnicy na Ukrainie (pod dyrekcją Iryny Godnej), którą zaprosiliśmy do Brukseli m.in. z myślą o festiwalu Singing Brussels (o ich wizycie możecie przeczytać tutaj). Café Latte natomiast, to międzynarodowy chór  Wolnego Uniwersytetu w Brukseli (VUB), dyrygowany przez Goedele Van Kerkhoven i Margot Van den Brande.

Wszystkie trzy zespoły wykonały razem „Only in Sleep” (muz. Ēriks Ešenvalds, sł. Sara Teasdale) i „Tourdion” (muz. Pierre Attaingnant). W wykonaniu Domino Cantes i Srebrnych Głosów publiczność usłyszała elektryzujące utwory muzyki cerkiewnej „Tebe pojem” (muz. Dimitri Bortniański) i „Bogoroditse Devo” (muz. Sergiej Rachmaninow).

Zespół z Winnicy zaśpiewał samodzielnie polską piosenkę ludową „Zielony mosteczek” oraz popularną piosenkę ukraińską „Czornomorec, matinko” – w aranżacji dyrygentki I. Godnej (oba utwory wzbudziły wielki aplauz publiczności).

Domino Cantes, pod dyrekcją Kingi Rytel-Laycock, zaprezentował natomiast: „Już się zmierzka” (muz. Wacław z Szamotuł) „Kołysankę” muz. Jan Adam Maklakiewicz do wiersza Konstantego I. Gałczyńskiego), „Contrapunto bestiale alla mente” (muz. Adriano Banchieri) oraz „Boum” (muz. Charles Trenet). Szczególnie podobały się słuchaczom dwa ostatnie wesołe i ekspresyjne utwory.

Trzeba przyznać, że to był bardzo ciekawy dzień z uwagi na różnorodność wydarzeń, warsztatów i koncertów. Dla licznej publiczności zwłaszcza koncert finałowy był naprawdę czymś wyjątkowym (nasze koleżanki z Ukrainy również były zachwycone). Dla tych zaś, którzy się do tego muzycznego finału przygotowywali podczas pięciu warsztatów trwających od października 2017 r. (przedział wieku uczestników 5-94 lat!), będzie on zapamiętany jako niesamowity muzycznie występ w kilkuset osobowym chórze (!), co więcej - towarzyszącym świetnym wokalistom Voces8. Różnorodny repertuar - od muzyki klasycznej do utworów muzyki współczesnej (zwłaszcza młodych kompozytorów belgijskich), a także porywających piosenek Gospel – spowodował, że każdy znalazł dla siebie coś interesującego, zarówno do śpiewania, jak i do słuchania. Namiastkę wrażeń i nastroju tego pięknego przedsięwzięcia w Brukseli obrazują poniższe filmiki i galeria.

 
(tekst: es; zdjęcia: es i T.Michalak)