Projekt „Singing Brussels” – BOZAR

Ach, co to była za niedziela! Jak napisał Thomas More: "Kiedy tysiąc głosów śpiewa razem, znikają pojedyncze błędy". Tego właśnie dowiodło 350 chórzystów, a wśród nich członkowie - Domino Cantes - którzy wzięli udział w koncercie Hymn to our City 21 maja 2017 r. Koncert ten był kulminacyjnym punktem organizowanego już po raz trzeci w BOZAR projektu "Śpiewająca Bruksela".

Po kilkumiesięcznych przygotowaniach, próbach w Centrum BOZAR pod przewodnictwem niezwykle charyzmatycznego Paula Smitha, studiowaniu nut i tekstów, w niedzielny poranek stawiliśmy się w BOZAR, aby po raz pierwszy, w gronie wszystkich chórzystów i członków zespołu VOCES8, przećwiczyć cały repertuar. Z uwagi na naszą liczebność, scena sali koncertowej była dla nas za mała. Dzięki pomysłowości dyrygenta, okazało się to jednak naszym atutem - część chórzystów (w tym członkowie Domino Cantes i dzieci z Canto Bello) zajęła miejsca na scenie, a pozostali - na balkonach powyżej miejsc dla publiczności. Pozwoliło to na uzyskanie niesamowitej atmosfery i dodatkowych efektów akustycznych dla słuchającej nas publiczności.

 

Podczas godzinnego koncertu, poza utworami rozpisanymi na setki głosów chóralnych, uczestnicy koncertu mogli wysłuchać pięknych kompozycji w wykonaniu zespołu VOCES8. Koncert rozpoczął się utworem Magnus Es Domine Alexandra Levine zaśpiewanego właśnie przez ten zespół. Następnie wszyscy razem zaprezentowaliśmy swoiste narodziny Świata  w stworzonym przez Paula Smitha Pas de Deux: Harmony, aby kontynuować majestatycznym wykonaniem utworu Johanna Sebastiana Bacha - Jesu, Meine Freude (pod przewodnictwem Barneya Smitha). Po chwili wytchnienia, podczas której wysłuchaliśmy Hymn to the Virgin Benjamina Brittena w wykonaniu VOCES8, przyszedł czas na kompozycję Petera Spaepena - Hymn to our City, odśpiewaną przez wszystkich chórzystów. W kolejnej części koncertu VOCES8 zaprezentował znany nam bardzo dobrze utwór Sergieia Rachmaninova Bogoroditse Dyevo, by zaraz po nim  zachwycić wszystkich nietuzinkowym - jak na brukselskie przyzwyczajenia - wykonaniem arcydzieła Ludwiga van Beethovena - Ody do Radości (w aranżacji Jima Clemensa). Potem ponownie przyszedł czas na setki głosów - zebrani chórzyści, wspólnie z VOCES8, pod dyrekcją Paula Smitha wykonali premierowo rozpisane na osiem głosów solo i cztery głosy chóralne Grace (w oparciu o kompozycję Bobby'ego McFerrina). Duży entuzjazm publiczności wzbudziła aranżacja kolejnego utworu - White Winter Hymnal (Fleet Foxes), zwłaszcza dzięki towarzyszącemu jej stukaniu i klaskaniu. Koncert zakończył się kolejną kompozycją Paula Smitha - Pas de Deux: Unity, w której wszyscy wyśpiewaliśmy (w oryginale!) słowa japońskiego przysłowia: "Nieważne kim jesteś, właściwa droga jest właściwą drogą".

Udział w tym projekcie był dla członków Domino Cantes niesamowitym przeżyciem. Poza możliwością zaprezentowania się na scenie BOZAR, pozwolił nam na zdobycie bardzo cennych doświadczeń w występowaniu w większym gronie, z innymi chórami. Zgodnie z zapowiedziami, projekt Śpiewająca Bruksela będzie kontynuowany w przyszłym roku i my planujemy ponownie wziąć w nim udział. Jeśli więc nie udało Ci się zobaczyć nas w tym roku - zapraszamy za rok, 6 maja 2018 r.!

(mj)