
Sezon jesienny zaczął nam się bardzo ciekawie i edukacyjnie, bowiem udało się zorganizować już drugie z kolei warsztaty chóru Domino Cantes z o. Dawidem Kuszem OP. Czekaliśmy na nie ponad dwa lata i bardzo ucieszyliśmy się, że o. Dawid – pomimo natłoku zajęć - przyjął nasze zaproszenie i przybył do Brukseli aż z Krakowa.
W dobrych rękach
Ojciec Dawid Kusz (ur. w 1979 r. w Rzeszowie) do zakonu Dominikanów wstąpił w 1998 r., a w 2005 r. przyjął święcenia kapłańskie.
Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie na Wydziale Twórczości, Interpretacji i Edukacji Muzycznej, na Kierunku Edukacji artystycznej w zakresie sztuki muzycznej, specjalność - Prowadzenie Zespołów Wokalnych i Wokalno-Instrumentalnych oraz Nauczanie Przedmiotów Muzyczno-Teoretycznych.
W roku 2014 z wyróżnieniem obronił doktorat z dyrygentury na Akademii Muzycznej w Krakowie nt. rekonstrukcji mszy wykonywanych w XVIII i XIX w. przez muzyków kapeli istniejącej przy klasztorze o.o. Dominikanów w Gidlach (woj. łódzkie, powiat radomszczański). Oprócz rozprawy teoretycznej, przewód doktorski o. Kusza składał się z części praktycznej – koncertu złożonego z mszy wspomnianych muzyków, wykonanego w krakowskiej bazylice p.w. Świętej Trójcy. W 2016 r. ukończył kompozycję. Prowadzi zajęcia teoretyczno-muzyczne w Międzyuczelnianym Instytucie Muzyki Kościelnej oraz wykłada śpiew liturgiczny w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym oo. Dominikanów w Krakowie.
Współpracował z Wrocławskim Studium Wokalno-Liturgicznym oraz Szkołą Śpiewu Liturgicznego w Warszawie, obecnie uczy dyrygowania w Szkole Kantorów. W 2016 r. był jednym z dyrygentów chóru Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Jest założycielem, dyrygentem i dyrektorem artystycznym Zespołu Kameralnego Sancta Trinitas. Nagrał cztery płyty, w tym dwie autorskie, a jego liczne kompozycje zostały wydane w śpiewnikach Niepojęta Trójco. Od lat prowadzi warsztaty muzyki liturgicznej w kraju i zagranicą. Jest członkiem Komisji ds. Muzyki Kościelnej Archidiecezji Krakowskiej oraz kantorem krakowskiego klasztoru.


Muzyczne zmagania
Tym razem rozpoczęliśmy nasze śpiewacze zajęcia, słuchając pilnie wskazówek i uwag o. Dawida, już wieczorem w piątek 13 października 2017 r., a zakończyliśmy warsztaty (z żalem, że czas tak szybko upłynął) w niedzielę 15 października.
Najciekawsze wskazówki O. Dawida Kusza co do techniki śpiewu: 🙂 „Gdy zaczynamy śpiewać bierzemy oddech pępkowo, a nie szczytowo.” „Podczas śpiewu niektóre mięśnie twarzy nam się napinają, a inne „wybąblają” – ogólnie wszystko rozluźniać!” „Trzeba pilnować, żeby nam się ramiona nie spinały, jak nam się szczęka rozluźnia.” „Śpiewając stoimy na palcach, a nie na piętach oraz uginamy i stanowczo rozluźniamy kolana” |
Ponieważ w trakcie warsztatów wypadła niedziela, więc mieliśmy okazję przygotować i zaśpiewać oprawę liturgiczną mszy świętej, koncelebrowanej przez o. Kusza wraz z o. Marianem Wojciechowskim w brukselskim kościele o.o. Dominikanów. Po mszy zaprosiliśmy chętnych Wiernych do wspólnego śpiewania pod kierownictwem naszego muzycznego trenera.
W czasie warsztatów ćwiczyliśmy różne utwory, ale chyba największą frajdę sprawiało nam wykonywanie tych pod batutą samego kompozytora: O Sacrum convivium (sł. Tomasz z Akwinu OP), Chwalcie Pana (Psalm 150), O Magnum misterium, Sub tuum, Laudate pueri (Ps CXIII, CXVI).
Ponadto mieliśmy okazję nauczyć się O vos Omnes (Eurico Carrapatoso), tj. utworu który zaśpiewamy z zaprzyjaźnionym portugalskim chórem podczas naszej planowanej wizyty studyjnej w Lizbonie w marcu 2018 r. Bogoroditse Devo (Sergiej Rachmaninow) oraz The Lamb (Wiliam Blake) to kolejne dzieła muzyczne, które szlifowaliśmy.
Jako, że o. Kusz okazał się być nauczycielem śpiewu – jak to się mówi - „do różańca i do tańca”, nie zabrakło w końcowej części naszych zajęć piosenek świeckich takich jak: Boum (Charles Trenet), Contrapunto bestiale alla mente (Adriano Banchieri). Podsumowanie tych niezwykle pożytecznych i odświeżających zajęć stanowił utwór J.Przybory i J.Wasowskiego w czterogłosowej aranżacji A.Borzyma Piosenka jest dobra na wszystko – i tej dewizy się trzymajmy! 🙂
(es)