Msza za Europę z okazji nowej prezydencji COMECE

To było już drugie - rok po roku - zaproszenie dla Domino Cantes od Komisji Konferencji Biskupów Unii Europejskiej (COMECE). 8 Marca 2018 r. daliśmy oprawę wokalną uroczystej mszy św. z okazji rozpoczęcia Prezydencji COMECE. Nowym przewodniczącym tej katolickiej organizacji został Arcybiskup Luksemburga Jan-Claude Hollerich.

Komisja Konferencji Biskupów Unii Europejskiej (COMECE) powstała 3.03.1980 r. za zgodą Stolicy Apostolskiej. To właśnie Papież Jan Paweł II zaproponował, by Kościół był obecny w strukturach ówczesnych Wspólnot Europejskich nie tylko poprzez urzędników-katolików w instytucjach europejskich, ale również w formie instytucjonalnej. Biskupi, członkowie COMECE, spotykają się dwa razy w roku na Zgromadzeniach Ogólnych, których celem jest nadawanie zasadniczego kierunku ich pracy. W obradach bierze wówczas udział nuncjusz apostolski. Głównym celem COMECE jest monitorowanie i ocena procesu integracji europejskiej we wszystkich dziedzinach pozostających w centrum zainteresowania Kościoła. Odbywa się to poprzez regularne kontakty i współpracę z politykami, posłami do Parlamentu Europejskiego, Komisji Europejskiej oraz innych instytucji unijnych. COMECE wyraża opinie na temat inicjatyw integracyjnych z punktu widzenia Społecznej Nauki Kościoła. Siedziba Sekretariatu COMECE mieści się w Brukseli. http://www.comece.eu/site/en/home

Msza odbyła się w pięknym kościele Notre Dame du Sablon (Najświętszej Marii Panny Zwycięskiej), który jest istotnym przykładem gotyku brabanckiego i najpiękniejszą budowlą tzw. gotyku płomienistego w Belgii.

Gospodarzem uroczystości był Kardynał Jozef De Kesel (Arcybiskup Mechelen i Brukseli), a Eucharystii przewodniczył Kardynał Reinhard Marx, Arcybiskup Monachium i Freising, który właśnie zakończył kadencję Przewodniczącego COMECE. Wraz z Kardynałem mszę koncelebrowali biskupi lub kapłani reprezentujący Episkopaty 28 państw członkowskich Unii Europejskiej (Polskę reprezentował Janusz Stepnowski, od 2011 r. Biskup Łomżyński).

Msza była sprawowana w kilku językach, a chór Domino Cantes wykonał następujące utwory: Ubi Caritas (Durufle), Bogoroditse Devo (muz. S. Rachmaninov), The Lamb (W. Blake, J. Taverner), O Sacrum Convivium (sł. Św. Tomasz z Akwinu OP, muz. D. Kusz OP) oraz Już się zmierzka (sł. A. Trzecieski, Wacław z Szamotuł, ok. 1560 r.), zaś podczas części stałych zabrzmiała – Missa Spei skomponowana przez Urszulę Rogalę.

Fot. i tekst (es)