„God has smiled on me” – warsztaty gospel z Didierem Likengiem

To było bardzo radosne przeżycie muzyczne przed przerwą wakacyjną. W dniach 15-17 czerwca 2018 r. zorganizowaliśmy warsztaty gospel z Didierem Likengiem (z pochodzenia Kameruńczykiem), znanym muzykiem i kompozytorem tego stylu, zwłaszcza w Belgii, gdzie kilkakrotnie był liderem chórów (w dużej części złożonych ze śpiewaków amatorów) podczas koncertów charytatywnych Gospel for Life (najbliższa seria tych koncertów już jesienią 2018 r., w tym dwa koncerty w Brukseli 23 i 24 listopada). Ostatnim razem Didier gościł u nas z podobną misją ok. dziewięć lat temu.

W warsztatach uczestniczyło około 40 osób (w tym kilka chórzystek Domino Cantes), ale ucieszyliśmy się, że dołączyło do tego muzycznego przedsięwzięcia więcej osób, w tym także cudzoziemców, co stworzyło swoistą atmosferę jedności w różnorodności. Repertuar zaproponowany przez Didier’a ćwiczyliśmy w sumie tylko przez pięć godzin, w ciągu dwóch kolejnych wieczorów, a w niedzielę 17 czerwca daliśmy muzyczną oprawę mszy św. celebrowanej przez o. Mariana Wojciechowskiego w kościele Ojców Dominikanów w Brukseli.

Wspólnota wiernych uczestniczących w mszy odebrała naszą śpiewną modlitwę z wielkim entuzjazmem, o czym świadczyły mocne oklaski na zakończenie. Muzyczny standard gospel – piosenka Oh, Happy Day* w aranżacji Didier’a, zaśpiewana na rozpoczęcie i zakończenie liturgii napełniła wszystkich radosną nadzieją i sprawiła, że wiele osób nuciło ją jeszcze przez resztę dnia.

Oprócz Oh, Happy Day na liście zaśpiewanych utworów znalazły się następujące, w aranżacji D.Likeng: God Has Smiled On Me, Hallelujah, New Name Over In Glory (trad.), So Good (J. Pace), Mighty God (trad.), a także The Rainbow Will Shine (słowa i muzyka D.Likeng).

Warto podkreślić, że dla uczestników warsztaty były niezwykłym przeżyciem duchowym, nie tylko pod względem muzycznym i wokalnym, ale także z uwagi na pięknie opowiedzianą przez Didier’a historię muzyki gospel i różnic między negro spirituals (muzyką okresu niewolnictwa) i gospel (muzyką wolnych, czarnych Amerykanów). Poniżej kilka reakcji, jakie zostały wyrażone po warsztatach:

 

„Jeszcze raz serdeczne podziękowania za organizację i za wspaniałą pamiątkę. Dostarczyła nam niezapomnianych przeżyć. Już wczoraj cały dzień mi w głowie grało i śpiewało. Oglądając zdjęcia i słuchając nagrań przeżywam to wszystko ponownie.”  Kamila

“Many, many thanks for this idea and smooth organisation, to Didier for leading and for beautiful songs that stuck in my head and keep playing around, for time taken to make us understand what we are singing and encouraging us to be ourselves and express our emotions in the music, and to all for a beautiful atmosphere of community and being one in praising the Lord. I felt like God smiled on me many times this weekend and I take all those precious memories with me for the week with the hope that God will also smile through me to others. Feeling so thankful!”  Luiza

“I thoroughly enjoyed the Gospel experience of last weekend and thank you again for organising such a wonderful opportunity to sing with the Polish community!”  Lise

* Utwór Oh, Happy Day jest aranżacją muzyczną gospel z 1967 XVIII-wiecznego hymnu. Ciekawy jest fakt, że piosenka zaczęła być śpiewana w 1952 r. przez nastolatków z jednego z liceów w Cleveland, Ohio i szybko stała się tzw. „garażowym hitem pop” przed odkryciem go przez przemysł muzyczny. Nagrany przez Edwin Hawkins Singers (link do utworu) stał się międzynarodowym hitem w 1969 r., osiągając czwarte miejsce na US Singles Chart, pierwsze miejsce we Francji, Niemczech I Holandii, a także nr 2 na liście UK Singles Chart i Irish Singles Chart (Wikipedia).

 

(tekst: es, zdjęcia: tm)