Portugalski chór „Scherzo” z rewizytą w Brukseli

W kwietniu 2018 r. chór Domino Cantes udał się do Lizbony na swe pierwsze zagraniczne tournée, na zaproszenie amatorskiego chóru Scherzo. Nasz pobyt w stolicy Portugalii był bardzo udany i zadzierzgnęliśmy tam zarówno artystycznie, jak i towarzysko. Zaprosiliśmy więc Scherzo z rewizytą i w dniach 5-7 października 2018 r. gościliśmy 25 portugalskich śpiewaków w Brukseli.

W piątek mieliśmy wspólną próbę pod kierownictwem naszych dyrygentek Sofii Norton (Scherzo) i Kingi Rytel-Layckok (Domino Cantes), a już w sobotę 6 października 2018, wspólnie koncertowaliśmy w kościele o.o. Dominikanów. Koncertowi Music Throughout Europe patronowały Ambasada Polski oraz Ambasada Portugalii w Królestwie Belgii. Naszemu występowi przysłuchiwało prawie trzystu gości, a wśród nich Zastępca Ambasadora Joanna Doberszyc-Toulsaly oraz Wicekonsul ds. Polonii Agnieszka Paciorek. Publiczność nagrodziła nas burzliwymi oklaskami i wieloma pochlebnymi komentarzami.

Dyrygentki wraz z Zastępcą Ambasadora Joanną Doberszyc-Toulsaly oraz Wicekonsul ds. Polonii Agnieszką Paciorek

Po koncercie przyszedł czas na towarzyskie przyjęcie przy polskich i portugalskich specjałach ufundowanych przez obie Ambasady. Polskie pierogi znikały tak szybko, jak znakomite pasteis de nata, tj. budyniowe babeczki z ciasta francuskiego, charakterystyczne dla kuchni portugalskiej. Wieczór upłynął w bardzo sympatycznym nastroju i poczuliśmy się jak jedna chórowa rodzina, otoczona gronem zaproszonych przyjaciół.

W niedzielę chóry Domino Cantes i Scherzo zaprezentowały piękną muzycznie oprawę niedzielnej mszy św. w kościele o.o. Dominikanów. Na liturgię przybył Ambasador Portugalii António Vasco Alves Machado wraz z małżonką.

Po mszy korzystając ze słonecznej pogody – śpiewacy udali się na wspólny spacer do parku Tervuren. Świeże powietrze dodało apetytu więc wszyscy z przyjemnością zjedli lunch w gościnnym domu dyrygentki Kingi. Był nie tylko deser dla ciała, ale również dla duszy, bowiem jeszcze przed wyjazdem na lotnisko nie obeszło się bez wspólnego muzykowania, przy lżejszym repertuarze. Smutno było się rozstawać, ale już myślimy o następnych wspólnych projektach. Zatem do rychłego zobaczenia…

(es)