Po przerwie spowodowanej pandemią Covid-19, Komisja Konferencji Biskupów Unii Europejskiej (COMECE) po raz kolejny zaprosiła chór Domino Cantes do uczestnictwa i zapewnienia oprawy muzycznej podczas mszy św. w intencji Europy odprawionej 12 października 2022 r., tradycyjnie już, w kościele pod wezwaniem Matki Boskiej Zwycięskiej na Placu Sablon w Brukseli.
Uroczysta msza zainaugurowała Zgromadzenie Plenarne Biskupów-Delegatów Episkopatów Unii Europejskiej (UE) odbywające się w dniach 12-14 października w Brukseli (Polskę w COMECE reprezentuje Janusz Stepnowski, od 2011 r. Biskup Łomży). W wydanym oświadczeniu Biskupi wyrazili głęboki smutek i zaniepokojenie z powodu cierpień ludności ukraińskiej wskutek brutalnego ataku Rosji i wezwali Rosję to natychmiastowego zaprzestania agresji na Ukrainę. Zaapelowali również do wszystkich stron do znalezienia rozwiązania dla zakończenia tego konfliktu. W kontekście dyskusji nt. wojny w Ukrainie i jej dramatycznych implikacji społeczno-ekonomicznych, unijni Biskupi podkreślili również wielką wartość fundamentów, na których powstała UE i zachęcili przywódców politycznych do utrzymania jedności w umocnieniu europejskiego projektu (całe oświadczenie można przeczytać tutaj).
Mszy za Europę przewodniczył Kardynał Luksemburga Jan-Claude Hollerich (Jezuita wybrany na przewodniczącego COMECE w marcu 2018 r.), a koncelebrowali ją Biskupi z 27 państw Unii Europejskiej. W związku z Prezydencją Republiki Czeskiej w Radzie UE, homilię podczas Missa pro Europa wygłosił Jan Vokál, od 2013 r. Biskup-Delegat Czeskiej Konferencji Biskupów, a jednocześnie Wiceprzewodniczący COMECE.
Liturgia mszy św. tradycyjnie sprawowana była w kilku unijnych językach. Na początku chór Domino Cantes wykonał piękną, podniosłą pieśń Modlitwa za Ukrainę, wpisującą się w oświadczenie COMECE oraz wygłoszone kazanie o wadze pokoju w kontekście agresji Rosji na Ukrainę (muz. Mykola Lysenko (1842-1912), sł. Oleksandr Konysky (1836-1900), aranż. Oleksandr Koshyts (1875-1944).
Hymn If Ye Love Me (skomponowany przez Thomasa Tallisa, wybitnego angielskiego kompozytora epoki renesansu) opublikowany został po raz pierwszy w 1565 r., za panowania królowej Elżbiety I. Obecnie jest często śpiewany w Kościele Anglikańskim, wykonywany był również podczas wizyt papieskich i królewskich ślubów.
Ponadto Domino Cantes zaśpiewał Laudate Pueri (muz.Dawid Kusz OP), Zbliżam się w pokorze – po polsku i po łacinie (sł. i mel. tradycyjna, w opr. Pawła Bębenka) oraz hymn Lord of All Hopefulness (sł. Jan Struther, aranż. Barry Rose) opublikowany w 1931 r. i oparty na tradycyjnej irlandzkiej melodii ludowej Slane. Lord of All Hopefulness jest jednym z najpopularniejszych hymnów w Wielkiej Brytanii, tradycyjnie śpiewanym podczas liturgii, ślubów i na początku nabożeństw żałobnych.
Chórzystka Agata Jonczak uświetniła oprawę mszy św. wykonując Sarabandę z suity nr 3 na wiolonczelę solo, jednej z sześciu skomponowanych przez Jana Sebastiana Bacha (1685-1750).
W ramach części stałych zabrzmiały Kyrie, Sanctus oraz Agnus Dei z dominikańskiej Missa Spei autorstwa Urszuli Rogali.
(es)