Msza w intencji Europy 2019

Komisja Konferencji Biskupów Unii Europejskiej (COMECE) po raz trzeci zaprosiła chór Domino Cantes do uczestnictwa i zaprezentowania oprawy muzycznej podczas uroczystej mszy św. 23 października 2019, tym razem z okazji Prezydencji Finlandii w Radzie Unii Europejskiej.

Mszę celebrował Arcybiskup Luksemburga Jan-Claude Hollerich wybrany na przewodniczącego COMECE w marcu 2018 r., a 5 października 2019 r. wyniesiony do godności kardynalskiej przez Papieża Franciszka.  J-C. Hollerich to Jezuita z ponad 20-letnią posługą pasterską w Japonii. Jego uwaga podczas przewodnictwa COMECE koncentruje się na kwestiach migracji, ochronie klimatu oraz globalnej roli Unii Europejskiej w zapewnieniu trwałego pokoju i integralnego rozwoju człowieka.  Kardynał przybył do Brukseli prosto z Rzymu, gdzie uczestniczył w Synodzie Biskupów nt. Regionu Amazonii, aby przewodniczyć Zgromadzeniu Ogólnemu COMECE.

Fot. COMECE

Homilię podczas Missa pro Europa wygłosił Biskup Kopenhagi i Przewodniczący Nordyckiej Konferencji Biskupów – Czeslaw Kozon (członek COMECE od 2007 r.). W swoim kazaniu Biskup podkreślił wagę pojednania jako stałego procesu, którego nigdy nie należy umieszczać poza zasięgiem, zwłaszcza w obecnej sytuacji globalnej charakteryzującej się brakiem zaufania do współpracy międzynarodowej i erozją międzynarodowego systemu prawnego. Całą homilię można przeczytać pod tym linkiem.

Mszę w intencji Europy koncelebrowali biskupi lub kapłani reprezentujący Episkopaty 28 państw członkowskich Unii Europejskiej. Polskę w COMECE reprezentuje Janusz Stepnowski, od 2011 r. Biskup Łomży.

Liturgia mszy św. tradycyjnie sprawowana była w kilku językach, a chór Domino Cantes wykonał następujące utwory: Ave Maria Virgo Virginum (Corsicana), Laudate Pueri (Dawid Kusz OP), Gloriosa dicta sunt (Vyatautas Miskinis), Zdrowaś Królewno (Andrzej Koszewski), oraz Jubilate Deo (Laszlo Halmos). Podczas części stałych zabrzmiało Kyrie, Sanctus oraz Agnus Dei z Missa Spei skomponowanej przez Urszulę Rogalę.

Msza odbyła się w pięknym brukselskim kościele Notre Dame du Sablon (Najświętszej Marii Panny Zwycięskiej), który jest przykładem gotyku brabanckiego i najpiękniejszą budowlą tzw. gotyku płomienistego w Belgii.

Komisja Konferencji Biskupów Unii Europejskiej (COMECE) powstała 3.03.1980 r. za zgodą Stolicy Apostolskiej. To właśnie Papież Jan Paweł II zaproponował, by Kościół był obecny w strukturach ówczesnych Wspólnot Europejskich nie tylko poprzez urzędników-katolików w instytucjach europejskich, ale również w formie instytucjonalnej. Biskupi, członkowie COMECE, spotykają się dwa razy w roku na Zgromadzeniach Ogólnych, których celem jest nadawanie zasadniczego kierunku ich pracy. W obradach bierze wówczas udział nuncjusz apostolski. Głównym celem COMECE jest monitorowanie i ocena procesu integracji europejskiej we wszystkich dziedzinach pozostających w centrum zainteresowania Kościoła. Odbywa się to poprzez regularne kontakty i współpracę z politykami, posłami do Parlamentu Europejskiego, Komisji Europejskiej oraz innych instytucji unijnych. COMECE wyraża opinie na temat inicjatyw integracyjnych z punktu widzenia Społecznej Nauki Kościoła. Siedziba Sekretariatu COMECE mieści się w Brukseli. http://www.comece.eu/site/en/home

Fot. i tekst (es)