Przybieżeli do Betlejem – w Jasełkach’2017

W rok po obchodach 10. (cynowego) Jubileuszu swego istnienia, brukselski chór Domino Cantes miał okazję muzycznie uświetnić przedstawienie Jasełka’2017, które również świętowało 10 lat od swej premiery w Przedstawicielstwie Polski przy Unii Europejskiej.

Tak, jak i w 2007 r., spektakl został zrealizowany w wyniku spontanicznej inicjatywy około 20 pracowników instytucji Unii Europejskiej oraz dyplomatów, którym towarzyszył Domino Cantes z pięknym śpiewem kolęd, pod dyrekcją Kingi Rytel-Laycock (warto porównać jasełkowe zdjęcie chóru dziś z tym sprzed dziesięciu lat… ?).

Jasełka’2017 – w trzech odsłonach: „Bracia, patrzojta, jak niebo goreje!”, „Oto idzie…Herodowa!” oraz „Przybieżelim do Betlejem”, zostały wyreżyserowane przez chórzystkę Ewę Synowiec, zaś rolę Jagusi, Śmierci oraz jednego z Aniołów również odegrały członkinie Domino Cantes. Prawie 300-osobowa widownia, zaciekawiona tym artystycznym przedsięwzięciem, zgromadziła się w sobotni wieczór 28 stycznia 2017 r. w kościele o.o. Dominikanów w Brukseli, aby w ten miły sposób podsumować kończący się okres Bożego Narodzenia. Wydarzenie zaszczycili również Artur Orzechowski, Ambasador RP przy Królestwie Belgii oraz Jarosław Starzyk, Ambasador RP przy Unii Europejskiej.

Widzowie, z dużym udziałem tych najmłodszych, mieli okazję obejrzeć pogodnie zaprezentowaną historię dziewuch i górali spod Giewontu, którzy zachęceni przez Archanioła, powędrowali ochoczo, na spotkanie w Betlejem z Małym Jezuskiem oraz jego Rodzicami – Matką Boską i Św. Józefem. Obecni na widowni z pewną obawą przyglądali się przekomarzaniom okrutnego Króla Heroda ze swoim sługą, Herodową, Trzema Królami oraz Diabłem i Śmiercią, oddychając z ulgą, gdy Heroda spotkała zasłużona nagroda. Na koniec zaś wszyscy – kolędując wspólnie z Domino Cantes – spotkali się przy żłóbku Betlejemskiej Stajenki, aby złożyć pokłon Nowonarodzonemu Jezusowi.

Było pięknie, chwilami bardzo wesoło, ale i wzruszająco. Znamiennie w dzisiejszych czasach zabrzmiały słowa Maryi żegnającej przybyłych do Stajenki gości:

 

„Gaśnie gwiazda nad betlejemską grotą, mija czas…

NOWE ŚWIATŁO NAD ŚWIATEM ŚWIECI ODTĄD, JEST WŚRÓD NAS.

NIECHAJ GWIAZDA POKOJU I NADZIEI NA ZGODĘ, BŁYŚNIE ZNÓW,

Aby każdy – do Pana w Betlejem – trafić mógł…”

(es)

Poniżej kilka ujęć z Jasełek:
Zdjęcia wykonała Agnieszka Łozińska