Stało się tradycją, że w jeden z piątków w Wielkim Poście Domino Cantes współprowadzi – dając oprawę wokalną - drogę krzyżową w La Viale Europe w kościele pod wezwaniem Najświętszego Sakramentu w brukselskiej dzielnicy Ixelles. W 2018 r. nabożeństwo z udziałem chóru odbyło się 16 marca.
Kościół, w którym droga krzyżowa się zwykle odbywa, został wybudowany w 1874 r. i jest położony w pobliżu Parlamentu Europejskiego i innych instytucji unijnych. Ciekawostką w tej świątyni jest figura Chrystusa bez krzyża, ale z rozpostartymi ramionami nad głównym ołtarzem niczym w stanie nieważkości. Stacje Drogi Krzyżowej w bocznych nawach kościoła, w formie kolorowych płaskorzeźb, trochę z pogranicza sztuki naiwnej/prymitywnej, stanowią o oryginalności artystycznych ilustracji do tego nabożeństwa.
Droga krzyżowa
– w Kościele katolickim to nabożeństwo wielkopostne o charakterze adoracyjnym, polegające na symbolicznym odtworzeniu drogi Jezusa Chrystusa na śmierć i złożenia go do grobu. Tradycja odprawiania drogi krzyżowej powstała w Jerozolimie (Via Dolorosa), a w średniowieczu rozpowszechni ją Zakon Franciszkanów. Od XVII wieku Droga Krzyżowa składa się z czternastu stacji.
Domino Cantes towarzyszył ze swoim śpiewem wielojęzycznej modlitwie i rozważaniom przy wszystkich stacjach drogi krzyżowej. Nabożeństwo rozpoczął utwór Ubi caritas et amor to jedenastozwrotkowy hymn, którego każda strofa kończy się tytułowym refrenem: Gdzie serdeczność i miłość – tam jest Bóg (słowa caritas i amor nie posiadają swoich jednoznacznych odpowiedników w języku polskim, w zasadzie są to różne odcienie miłości). Autorem tego tekstu jest najprawdopodobniej św. Paulin z Akwilei (ok. 730–802). Był to mąż zaufania Karola Wielkiego, który wyniósł go na stolicę patriarchalną w Akwilei. Tradycja wiąże powstanie Ubi caritas et amor ze spornym synodem we Friuli w roku 797 (Stanisław Nowak OP https://www.liturgia.pl/Ubi-caritas-et-amor/ ).
Ponadto w programie drogi krzyżowej znalazły się m.in. następujące utwory: Tak Bóg umiłował świat, Krzyżu Święty (muz. J. Gałuszka), Jaśnieje krzyż chwalebny (tekst św. Wenancjusz Fortunat, muz. P. Bębenek), Dobranoc Głowo Święta (muz. P. Bębenek), Tebe pojem (muz. Dmytro Bortnianski, 1751-1825), Roi couvert de blessures (muz. J. S. Bach z Pasji Św. Mateusza), Matko Najświętsza (muz. H. M, Górecki), a także znany, kilkakrotnie powtarzany kanon z Taize O Christe Domine Jesu.
Fot. i tekst (es)