Koncert z okazji 15. jubileuszu największego rozszerzenia Unii Europejskiej

W roku 2019 minęło 15 lat od uzyskania członkostwa w Unii Europejskiej (UE) przez 10 państw, w tym Polskę. Unia rozszerzała swój skład sześć razy, a największe rozszerzenie miało miejsce 1 maja 2004 r., gdy do UE dołączyły: Cypr, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Malta, Polska, Słowacja, Słowenia i Węgry. Kolejne rozszerzenia UE odbyły się w roku 2007 – o Rumunię i Bułgarię oraz w 2013 r. – o Chorwację, zwiększając liczbę członków tego ugrupowania integracyjnego do dwudziestu ośmiu (niestety liczba ta będzie aktualna tylko do końca stycznia 2020 r., bowiem wówczas Unię Europejską opuści Wielka Brytania).

Chór Domino Cantes postanowił zamknąć rok obchodów 15 (kryształowej) rocznicy największego rozszerzenia UE, finalizacją swojego projektu muzycznego obejmującego przygotowanie wybranych utworów z krajów, które wstąpiły do UE w 2004 r. Kilkumiesięczne przygotowania zostały zaprezentowane brukselskiej publiczności, z udziałem przedstawicieli korpusu dyplomatycznego, podczas koncertu, który odbył się 23 listopada 2019 r. w gościnnych podwojach kościoła parafialnego1 p.w. św. Alicji Le Clerc (fr. Alix Le Clerc)2 na zaproszenie jego proboszcza – księdza Philippa Mawet.

Chórem dyrygowała Kinga Rytel-Laycock, a w repertuarze znalazły się Jubilate Deo (muz. László Halmos (1909-1997), Węgry), tradycyjna słowacka kolęda Čujte čujte pastieri (pol. Słuchajcie, słuchajcie pasterze) i piosenka ze Słowacji Rasti rožmarin (pol. Rośnij rozmarynie) w aranżacji Emila Adamiča (1877-1936). Muzykę polską reprezentowały Kujawiak i Zdrowaś Królewno wyborna (muz. Andrzej Koszewski, 1922-2015) oraz Z Torunia ja parobecek Henryka Mikołaja Góreckiego (1933-2010). Nie zabrakło również młodszych kompozytorów. Chór pięknie wykonał: Da pacem Domine współczesnego estońskiego kompozytora Arvo Pärta (1935-), Gloriosa dicta sunt (muz. Vytautas Miškinis (1954-), Litwa), a także O Salutaris Hostia Ēriksa Ešenvaldsa (1977-) z Łotwy. W tym ostatnim utworze partie solowe zaśpiewali Lindsay Jamieson i Rosanna Lewis.

Smyczkowe trio La Chapelle Sauvage w składzie Liudmila Harbuza, Joanna Staruch-Smolec (skrzypce) oraz Maria Shishova (altówka) zachwyciło publiczność wykonaniem tradycyjnej cypryjskiej Piosenki ślubnej (Chr. Apostolidou), maltańskiego utworu Ninni la tibkix izjed (pol. Śpij i nie płacz dłużej) skomponowanego przez Andrew Schembri oraz Terzetto czeskiego kompozytora Antonina Dvořáka (1841-1904).

(es)

1Kościół o modernistycznej architekturze mieści się w brukselskiej dzielnicy Woluwe-Saint-Pierre. Zbudowany został w 1935 r. na terenie torów wyścigowych Stockel, podarowanym lokalnemu Biskupowi przez rodzinę van der Meerschen. Fundatorem kościoła był skoligacony z powyższą rodziną Jules Waucquez, potentat w handlu tekstyliami, który chciał wraz z małżonką upamiętnić w ten sposób swoją córkę Alix, która zmarła w 1933 r. w wieku 35 lat. Kościół został zaprojektowany przez architekta Léonarda Homeza, który przykładał bardzo dużo uwagi do akustyki i oświetlenia wnętrz budowli. Za kościelną fasadą z cegły, sąsiadującą z dzwonnicą, mieści się nawa główna zwieńczona półkolistym sklepieniem wspartym na siedmiu transeptach z uzbrojonego betonu (konstrukcja oryginalna w tamtych czasach). 16 września 1941 r. nowy kościół został poświęcony (konsekrowany) przez Kardynała Van Roey’a i został mu nadany status kościoła parafialnego. Świątynia, wybudowana właściwie w szczerym polu, przyczyniła się do szybkiego powstania osiedli mieszkalnych wokół niej. Dziś w jej wnętrzu można znaleźć dzieła Oscara De Clercka, Harry’ego Elströma i Jana Gorisa.

2Alicja Le Clerc (1576-1622), francuska zakonnica i założycielka Zgromadzenia Kanoniczek Regularnych (św. Augustyna) od Najświętszej Marii Panny, beatyfikowana przez papieża Piusa XII w 1947 r. Jej Zgromadzenie zajmowało się m.in. edukacją dziewcząt, szczególnie z ubogich rodzin.

Pomysł uczczenia 15-lecia Polski w UE i zdjęcie wykonane z inicjatywy Biura Regionalnego Województwa Pomorskiego w Brukseli (kilka osób z chóru Domino Cantes również widnieje na zdjęciu)