ZBLIŻMY SIĘ W OCZEKIWANIU NA BOŻE NARODZENIE

Brukselski zakon Dominikanów co roku organizuje dla swoich parafian i sympatyków wieczór pieśni adwentowych i kolęd. W tym roku, to wprowadzające w przedświąteczny nastrój wydarzenie zatytułowane „Zbliżmy się”, odbyło się 13 grudnia i do udziału w nim został zaproszony chór Domino Cantes pod dyrekcją Kingi Rytel-Laycock.

Przeor Bernard de Cock kierował koncertem, z werwą zachęcając zebranych do zaśpiewania 12 utworów z przygotowanego na tę okazję śpiewnika. Piękną oprawę śpiewom zapewnili instrumentaliści: Judyta Kluza-Sporniak (skrzypce), Filip Sporniak (wiolonczela), Anette Kaufmann (klarnet) oraz Mark Joly (organy).

W programie znalazły się utwory w języku francuskim, flamandzkim, niemieckim i angielskim. Chór Domino Cantes wykonał dwie polskie pieśni – adwentową z XVIII w. „Archanioł Boży Gabriel” (aranż o. D.Kusz) oraz kolędę „Mędrcy Świata” (jej źródła sięgają końca XVII w. kiedy to słowa napisał Stefan Bortkiewicz, ale znana ona była tylko w tradycji szlacheckiej; popularność zyskała dopiero w XIX, kiedy w. ks. Zygmunt Odelgiewicz (1820–1899) skomponował melodię znaną obecnie).

Nie zabrakło też muzycznego akcentu w związku z Ukrainą, broniącą się od 24 lutego 2022 r. przed agresją Rosji. Piękna kolęda „Nowa radost’ stała” z tradycji prawosławnej (kolęda ta była znana w języku polskim na Kresach jako „Radość dziś nastała”) w opracowaniu Filipa Sporniaka została wykonana przez Domino Cantes z towarzyszeniem duetu Sporniak-Kluza. Była to swoista modlitwa w intencji Ukrainy oraz upragnionego pokoju, a także upamiętniła ofiary toczącej się tam wojny.

W neogotyckich wnętrzach kościoła pięknie zabrzmiała interpretacja popularnej kolędy „Cicha noc” (skomponowanej w 1818 r. przez Franza Xavera Grubera do słów Josepha Mohra w miasteczku Oberndorf koło Salzburga) w aranżacji Filipa Sporniaka na skrzypce i wiolonczelę wykonanej wraz z Judytą Kluzą-Sporniak.

(es)