Jubileusz dziesięciolecia chóru

Dziesięć lat jak jeden dzień – czyli Cynowy Jubileusz Domino Cantes

Uroczystość Cynowego Jubileuszu powstania w Brukseli chóru Domino Cantes odbyła się 16.01.2016 r. Było wzruszająco, a zarazem radośnie. Oprócz sympatyków reprezentujących brukselską społeczność, na Jubileusz przyjechało kilka osób, które śpiewały w chórze w minionych latach i w związku z tym z entuzjazmem przyłączyły się do większości utworów w specjalnym koncercie zaprezentowanym z tej wyjątkowej okazji.

Muzyczną ucztą, jaką chór Domino Cantes przygotował na ten zimowy wieczór, raczyło się w Le Bouche à Oreille ponad dwustu gości. Uroczystość zaszczycił Ambasador RP przy Królestwie Belgii Pan Artura Harazim z Małżonką, Nuncjusz Stolicy Apostolskiej abp Giacinto Berloco, dwoje kompozytorów Maria Szreder i David Miller, których utwory zostały wykonane podczas koncertu, a także kilku wysokich rangą przedstawicieli instytucji Unii Europejskiej. Z oddali okolicznościowe gratulacje i pozdrowienia przesłali ks. Tomasz Grysa, były sekretarz nuncjatury w Belgii (obecnie radca nuncjatury apostolskiej w Brazylii) oraz Urszula Rogala, kompozytorka i dyrygentka, która kilkakrotnie prowadziła muzyczne warsztaty dla chóru.

Były więc wspomnienia przeplatane muzycznymi utworami z serii 'the best of', wybrane przez chór demokratycznie w wewnętrznym plebiscycie. Niektórym utworom akompaniowały chórzystki, a zarazem instrumentalistki - Joanna Smolec (skrzypce) i Inga Ligaj (fortepian). Były to dzieła znanych i mniej znanych kompozytorów polskich, od czasów najdawniejszych aż do współczesnych, jak również kilka kompozycji zagranicznych w jęz. angielskim i ijdisz.

Koncert moderowali chórzyści Hanna Jahns i Jan Tymowski.

Publiczność dowiedziała się o historii powstania chóru w 2005 r. przy Sekcji Polskiej Europejskiego Centrum Katolickiego. Początkowo chór nie miał nazwy, a ponieważ repertuar stawał się coraz ambitniejszy, a i brzmienie zespołu w czterogłosie zyskiwało na muzycznej urodzie, nadszedł moment inauguracji nazwy Domino Cantes, która stawała się coraz bardziej znana w Brukseli. Świadczyła o tym chociażby nagroda publiczności dla chóru w Konkursie „Polak Roku w Belgii” w 2012 r.

Z jednej strony 10 lat to niewiele, ale – jak się spojrzy na niektóre statystyki - to właśnie w tym okresie chór zaśpiewał ponad 520 razy na mszy św. w brukselskim Kościele oo. Dominikanów. Przez te 10 lat jego członkowie spędzili na próbach jakieś… 45.000 minut i przewinęło się przez chór około 65 chórzystów (podczas jubileuszowego koncertu Domino Cantes zaśpiewał w składzie 12 sopranów, 10 altów, oraz 4 tenorów i 4 basów).

Minione 10 lat to dla chóru nie tylko czas rozwijania coraz większego entuzjazmu do wspólnego śpiewu, ale również okres aktywnego udziału w animowaniu życia powiększającej się wspólnoty przy kościele o.o. Dominikanów. Zespół nie raz uświetnił również teatralno-wodewilowe projekty realizowane spontanicznie przez pracowników Stałego Przedstawicielstwa RP przy UE, przyczyniając się w ten sposób do integracji polskiego środowiska w Brukseli. Te różnorodne aktywności doskonale zilustrował krótki film przygotowany na Jubileusz przez Hannę Jahns i jednego z sympatyków chóru Piotra Nowaka. Projekcja tej radosnej filmowej impresji była niespodzianką, zarówno dla publiczności, jak i dla samych chórzystów.

Dyrygentka Domino Cantes Kinga Rytel-Laycock otrzymuje pamiątkową, jubileuszową statuetkę od koleżanek i kolegów śpiewających w chórze.

Zestaw wykonanych przez chór utworów podczas koncertu dał gościom możliwość znalezienia ulubionej kompozycji, do której wraca się myślami, a tym samym z sympatią wspomina się Domino Cantes. Szczególnie gromkie i radosne brawa wybrzmiały przy utworze na bis. Został on zareklamowany przez dyrygentkę Kingę Rytel-Laycock nie tylko z powodu muzycznej wirtuozerii, ale jako instruktaż promujący chóry i dobre wokalne praktyki… Popularna kompozycja „Zakładajmy chóry” (muz. W.Stec, aranż. G.Miśkiewicz), zaadaptowana do obchodów Cynowego Jubileuszu dzięki tekstowi chórzystki Ewy Synowiec, wykonana przez Domino Cantes z dużą dozą humoru, na dobre rozgrzała zgromadzoną publiczność przed pozostałą towarzyską częścią wieczoru. Artystyczny entuzjazm udzielił się uczestnikom uroczystości do tego stopnia, że po krótkiej rozśpiewce (i po wcześniejszym rozpoznaniu położenia własnej przepony, jako bardzo ważnego organu śpiewaczego… ☺) gromko wykonali bluesa pod batutą Kingi. Wniosek z tego, że jak się chce, to się da! A, że śpiew łagodzi obyczaje, to czuło się, że motto z jubileuszowych uroczystości - „Ludzie zakładajmy chóry – więcej słońca będzie w nas” - goście zabrali ze sobą. Kto wie, może niektórzy z nich również zasilą głosy w Domino Cantes?

(es)

♪♫♪♫♪♫♪

ZAKŁADAJMY CHÓRY

Mimo wiatru, deszczu, chmury „malgré le temps bruxellois”,

Ludzie zakładajmy chóry – wszędzie, gdzie się da!

Chór w Ardenach, chór w Antwerpii. I w Gandawie – niech nie cierpi.

Na Schumanie tłum się zbiera, chcą utworzyć chór Junckera.

Inni zaś – przybywszy z Buska – do śpiewania proszą… Tuska.

A Domino Cantes trwa i dziesięć lat już ma!

By nie śpiewać „między nuty”, wokal wznieść nad szczyty gór,

Ludzie zbierzmy się do kupy i załóżmy chór!

Chcesz mieć próbę dodatkową? Z Kingą poćwiczysz solowo!

Poda Ci dźwięk na talerzu, nie musisz się bać solfeżu.

I śpiewasz dobrze od ucha, a Bruksela cała słucha.

A Domino Cantes trwa i dziesięć lat już ma!

Śpiew rozjaśnia ciemne chmury i łagodność w sobie ma.

Ludzie zakładajmy chóry – wszędzie, gdzie się da!

O jasny, jasny jest nasz śpiew, czy allegro, czy andante!

Hej, Cynowy Jubileusz!

Hej, Domino Cantes!

♪♫♪♫♪